Erasmus+

W roku szkolnym 2019/20 nasza szkoła weszła do projektu Erasmus+ w ramach akcji KA2 Partnerstwo współpracy szkół. Nasz projekt nosi tytuł „Jedlo je to, čo máme spoločné” (Jedzenie jest tym, co nas łączy) i realizujemy go wspólnie ze szkołami na Słowacji, w Czechach i w Hiszpanii. Pierwsza wizyta w ramach projektu odbyła w Szkole Podstawowej w Morawskiej Třebovie w dniach 21-25 października 2019. 

W ramach wizyty uczniowie zaprezentowali swoje kraje, tradycje oraz typowe potrawy związane z jesienią. Czescy uczniowie przygotowali dla nas występy teatralne i muzyczne. Uczestnicy projektu mieli okazję skosztować potraw z różnych państw. Zwiedzili miasto Moravska Třebova, muzeum Horní Smržov, Jaskinię Jaworzycką oraz zamek w Bouzovie. Wspólnie przygotowali też kołacze z nadzieniem z maku i buraków cukrowych. Były też okazje do wspólnych gier i zabaw. Wizyta była okazją do ćwiczenia komunikacji w języku angielskim.

W lutym odbyła się kolejna wizyta, tym razem w naszej szkole. Uczestnicy projektu poznawali tradycje i potrawy związane z zimą. Odwiedzili Urząd Gminy we Wręczycy Wielkiej, brali też udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” w Gospodarstwie Agroturystycznym w Zwierzyńcu, podczas których poznali kolejne etapy wypieku chleba, wykonali bułeczki z przygotowanego wcześniej ciasta. Kolejne dni to zwiedzanie Częstochowy (Jasna Góra i Muzeum Górnictwa) oraz wspólne warsztaty i prezentacje uczestników projektu. Mimo, że nasze zimowe tradycje są w wielu miejscach zbieżne, każde państwo starało się przedstawić coś typowego tylko dla swojego kraju lub regionu. Np. Słowacy częstowali nas „opekancami”, przygotowanymi w trzech różnych wersjach: z bryndzą, z makiem i z twarożkiem. Była też okazja do zabaw integracyjnych.

Kolejne wyjazdy zostały wstrzymane ze względu na sytuację epidemiologiczną, ale mamy nadzieję, że uda nam się odbyć wszystkie mobilności.