Życie artystyczne
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Truskolasach od lat dumnie wypełnia tradycje zaszczepione przez swojego patrona, będąc ośrodkiem życia kulturalnego i artystycznego miejscowości. Tradycją są coroczne jasełka wystawiane najpierw w szkole, a potem w kościele parafialnym, dwa razy w roku występy dziecięce uświetniają także uroczystości w kościele – mszę patriotyczną z okazji rocznicy odzyskania niepodległości oraz Dzień Górnika. Tradycją stały się także bajki w wykonaniu nauczycieli, pozornie skierowane do dzieci, ale dzięki licznym lokalnym akcentom cieszące się popularnością także wśród dorosłej widowni.
Dla uczniów okazją do prezentacji talentów aktorskich są liczne apele z okazji m.in. Dnia Edukacji Narodowej, Dnia Kobiet, uroczystości patriotyczne czy Tydzień Patrona.
Szkoła jest również miejscem, gdzie rodzą się kolejne talenty plastyczne. Do grona utalentowanych absolwentek, Wiktorii Zejler i Karoliny Lizurej, dołączają kolejni uzdolnieni uczniowie. W ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie „Królewskie pary” w 2016 r. wyróżnienia otrzymały Oliwia Nowak i Izabela Korzonek. Wyróżnienie w konkursie wojewódzkim „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje” zdobyła Oliwia Dutkiewicz, a I miejsce w wojewódzkim konkursie „Wielkanoc z Mikołajkiem” zajęła Paulina Kurzacz. W konkursach powiatowych wysokie miejsca zajmowały Martyna Nowak i Anna Majchrzak, a regularnie w konkursach powiatowych sukcesy odnosi Paulina Kurzacz. Prace naszych uczniów prezentowane były również podczas IX FORUM EDUKACJI TWÓRCZEJ „Stacja – animacja, przystanek – twórczość” w Częstochowie.
Natomiast sukcesy w regionalnych i ogólnopolskich konkursach wokalnych odnosi Ania Majchrzak (m.in. w VIII Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego, XIX Jurajskim Festiwalu Piosenki, Międzywojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych, Muzyczno-Wokalnych i Solistów).
Pasją części nauczycieli i uczniów jest również taniec. Klasy młodsze specjalizują się w tańcach ludowych, a ich trojak, koziorajka, polka czy krakowiak uświetniły już niejedną imprezę. Natomiast klasy starsze zadziwiają swoim polonezem.