Być jak Ignacy

BYĆ JAK IGNACY

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. W związku z tym od 4 stycznia 2018 roku zaczęło działać Szkolne Koło Naukowe
dla uczniów klas IV–VII szkoły podstawowej, którego opiekunem jest Marlena Macherzyńska. Zajęcia prowadzone będą w oparciu o przygotowane materiały przez Organizatora czyli Fundację PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza  https://bycjakignacy.pl tj. filmy, komiksy edukacyjne, niesamowite eksperymenty, gry. Celem zajęć będzie między innymi:

  • popularyzacja wiedzy na temat polskiej myśli naukowej,
  • rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego,
  • popularyzacja wiedzy na temat innych polskich naukowców: Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska – Curie, Kazimierz Prószyński i Stefan Drzewiecki oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań,
  • popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych i historii polskiej myśli technicznej,
  • kształtowanie postaw patriotycznych,
  • promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy.

Dodatkowo Szkolne Koło Naukowe podejmie szereg działań promujących Koło Naukowe
w środowisku lokalnym, zorganizuje współpracę z podmiotami działającymi na rzecz nauki
i oświaty oraz współpracę z rodzicami uczniów.

Zwieńczeniem realizacji programu będzie wykonanie w dowolnej technice pracy końcowej (gazetki, instalacji, makiety, wynalazku, modelu, itp.), związanej z działalnością wybranego polskiego naukowca lub dziedziną, którą się zajmował, zainspirowanej zdobytą wiedzą oraz poznanymi postaciami i udział w konkursie o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Patronem honorowym konkursu jest Minister Edukacji Narodowej.

Program edukacyjny „Być jak Ignacy” to przede wszystkim nauka poprzez zabawę. Wierzymy, że sukcesy młodych pokoleń naukowców będą w przyszłości stanowić podstawę ich wielkich osiągnięć. To nasza inwestycja w przyszłość polskiej nauki – mówi Magdalena Zegarska, wiceprezes Zarządu PGNiG SA.

styczeń

W ramach Szkolnego Koła Naukowego odbył się już cykl zajęć dedykowanych Mikołajowi Kopernikowi. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji 🙂

 

luty

W lutym Szkolne Koło Naukowe wybrało się w podróż śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Oto co robiliśmy na zajęciach:

 

marzec

W marcu Kazimierz Prószyński – pionier kinematografii wprowadził nas w zagadnienia związane ze światem X muzy.

 

kwiecień

Poznaliśmy już ostatniego w tej edycji programu „Być jak Ignacy” naukowca – Stefana Drzewieckiego – twórcę okrętów podwodnych i powietrznych.

 

Jako podsumowanie projektu „Być jak Ignacy” w naszej szkole odbył się „Festiwal Nauki”. Szkolne Koło Naukowe zaprezentowało wyniki swojej pracy. Przekazano podziękowania osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację projektu. Rozstrzygnięto konkursy, które odbyły się w minionych miesiącach i wręczono nagrody. Następnie odbył się wykład poświęcony tworzeniu filmu. Uczniowie i zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć wystawę „Wynalazki, które zmieniły świat” oraz „Coś z niczego”. Na koniec uczniowie w kilkunastoosobowych grupach uczestniczyli w warsztatach. Były to warsztaty astronomiczne, fizyczne, laboratorium chemiczne, szyfrowanie, programowanie, escape room, warsztaty żeglarskie, modelarstwa samolotowego, taneczne, językowe, historyczne, muzyczne, filmowo-fotograficzne, mediacje, origami, pomoc przedmedyczna, budowanie i programowanie klocków Lego, pokój zagadek kryminalnych.

 

 

A oto Szkolne Koło Naukowe zdaniem samych uczestników: